Trailer

Play Video

ENG
The woman critiques her man’s masculine behavior, but loses control. She finds herself exhibiting those behaviors in a sarcastic manner. Is this a dream or is she really doing it? 

TR
Bir kadın, partnerini aşırı eleştirdiğinde kontrolünü kaybeder ve sarkastik bir şekilde sergilemeye başlar. Bu bir hayal mi yoksa gerçek mi?

Yapım: OM Film
Yönetmen: Onur Mehame
Oyuncular: Nida Köroğlu
Kurgu: Onur Mehame
Afiş Tasarım: Nida Köroğlu

Production: OM Film
Director: Onur Mehame
Cast: Nida Koruglu
Editor: Onur Mehame
Poster Design: Nida Koroglu

Director’s Statement

Is it possible to change someone’s behavior by treating them the same way they treat you or by imposing your own behavior on them? Some argue that if a man treats his woman badly, there should be a woman who treats him the same way, while others believe that this approach is wrong and that the “an eye for an eye” attitude does not help. As a result of this useless and hopeless state, no one knows what the solution is, so no one is satisfied and everyone remains silent. This project aims to consider this viewpoint by saying “nobody died”.

TR
Yönetmen Görüşü: Bir insanın davranışlarını değiştirmek, ona onun gibi davranarak veya kendisini dayatarak mümkün müdür? Kimileri, kadına kötü davranan bir erkeğin karşısında kendisine benzer şekilde davranacak bir kadının bulunması gerektiğini savunurken, diğerleri ise bu yaklaşımın yanlış olduğunu ve “göze göz, dişe diş” tavrının işe yaramadığını düşünüyor. Bu yararsız ve ümitsiz durumun sonucunda, çözümün ne olduğunu kimse bilmiyor, bu nedenle hiç kimse memnun değil ve herkes sessiz kalıyor. Bu proje, “kimse ölmedi” diyerek bu görüşü dikkate almayı amaçlıyor.

 

FESTIVAL ANGAELICA

California / USA December 21, 2023 - Official Selection

STUDENT WORLD IMPACT FILM FESTIVAL

Los Angeles / USA - June 18, 2023 - Honorable Mention

24th IZMIR INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL

Izmir / Turkey - November 14, 2023 - Official Selection

Emina Jahovic

Alem Dergisi

Bengü: Short Clips of Backstage

Bengü

Miş

Jehan Barbur

Selvi Boylum Al Yazmalım

Jehan Barbur

Kirlenmiş Çığlık

Jehan Barbur & Can Bonomo

Umut

Kenan Doğulu

Alem Dergisi

24 Hours In The Black Sea

LAM